Асоціація міст України впроваджує загальнонаціональну Програму обмінних візитів «Маршрути успіхів» для представників органів місцевого самоврядування

04-07-2017

Цикл щомісячних навчальних поїздок організовується в рамках Проекту ПУЛЬС, який реалізується за підтримки USAID. Головна мета - поширення кращих практик та успішного досвіду вирішення місцевих проблем та впровадження новацій.

15-16 червня в Житомирі пройшов навчальний візит на тему «Створення ефективної системи енергоменеджменту та залучення інвестицій в програми з енергозбереження» в рамках серії навчальних візитів для представників органів місцевого самоврядування «Маршрути успіхів». На захід прибули 25 учасників з усієї України, в тому числі й представник Сєвєродонецької міської ради Крижня Р.Г.

Під час візиту, учасники переймали досвід впровадження енергоефективних проектів, роботи із міжнародними організаціями у напрямку залучення грантів та інвестицій, стратегічного планування, вивчали концепцію сталого енергетичного розвитку міста, досліджували систему енергомоніторингу та енергоменеджменту у Житомирі, а також розглядали проблеми і шляхи їх вирішення під час впровадження заходів з енергоефективності та відвідали об’єкти соціальної інфраструктури, де вже вдалося реалізувати енергозберігаючі проекти.

Учасникам було розказано про стратегічне планування міста на прикладі Житомира, презентувавши стратегію міста до 2030 року. «Рецепт успішного стратегічного планування – мріяти і думати про майбутнє. Образ майбутнього – це візія, тобто бачення. Є бачення – є стратегія. Візія є незамінною складовою успішної стратегії. Вона має спиратися на аналіз реальності, здійсненні плани, на вірі та любові до свого міста. Місто, яким пишаються та захоплюються. Крім того, спікер розповів, що за кожним словом візії стоїть набір практичних кроків та фінансових розрахунків, які є основою реалізації стратегії, без чого вона могла б лишитися лише гарними словами на папері.

Виконавчий директор Асоціації енергоефективних міст України Андрій Киричів розкрив концепцію сталого енергетичного розвитку міста та пояснив, що саме сталий енергетичний розвиток є ключовим елементом розвитку українських міст, особливо зараз, коли зростають тарифи на ресурси, більшість об’єктів міської інфраструктури потребують негайної модернізації. Але, водночас, Україна взяла курс на енергонезалежність та прагне підняти рівень життя на європейський рівень, тому необхідно думати про сталий енергетичний розвиток сьогодні.

Після засідання учасники перейшли від теорії до практики – відвідали об’єкти соціальної інфраструктури міста, де вже впроваджені енергоефективні проекти. Зокрема, ознайомилися із роботою дошкільного навчального закладу У першому представники міст побачили як заклад пройшов термореновацію, після якої економія енергоресурсів в опалювальний період становить 40-50%. У прибудові дитсадочку розміщена власна міні-котельня, яка виробляє тепло для потреб закладу. Стіни утеплені відповідно до німецьких стандартів із використанням українських матеріалів. Крім того, на даху дошкільного навчального закладу розміщений сонячний колектор, який виробляє достатньо тепла, аби забезпечити його гарячою водою протягом усього року.

Дуже важливо, не тільки утеплювати будівлю, а й енергомодернізувати інфраструктуру навколо закладу. Саме це зробили у дошкільному навчальному закладі, де навкруги замінили старий, зруйнований асфальт на плитку, яка також сприяє збереженню тепла в утепленій будівлі.

Під час навчального візиту учасники також відвідали квартальну котельню, яка є яскравим прикладом реконструкції об’єктів теплового господарства за кредитні та грантові кошти Фонду E5P та NEFCO в рамках проекту «ДемоУкраїна».

16 червня розпочався другий день навчального візиту. Учасники повернулися до Житомирської міської ради, аби послухали цікаві лекції. Спікер детальніше розповів про сталий енергетичний розвиток міста. Він зазначив, що стратегія міста має обов’язково враховувати концепцію сталого енергетичного розвитку. Наприклад, у Житомирі важливою складовою стратегії є скорочення шкідливих викидів, реалізація проектів з будівництва сонячної електростанції, зведення сміттєпереробного заводу, утеплення бюджетних будівель на 80% до 2020 року тощо. Спікер звернув увагу слухачів, що основою ефективної та реальної роботи енергоефективних заходів є кадри - одним з ключових механізмів має стати створення в органах місцевого самоврядування посади енергоменеджера, тобто людини, яка буде компетентна налаштувати всі системи, аби вони працювали дійсно правильно та знайти підрядників для реалізації енергоефективних проектів.

Під час підведення підсумків, учасники подякували Асоціації міст України та Житомирській міській раді за високий рівень організації заходу та його практичність для подальшого професійного розвитку, а також підкреслили важливість обміну досвідом. 

Департамент економічного розвитку міської ради