Ви тут:

Громадський бюджет буде досконалішим

02-08-2018
Категорія: 

Першого серпня представники польсько-української фундації співпраці ПАУСІ, за підтримки якої у нашому місті впроваджується громадський бюджет, провели семінар для членів координаційної ради з питань його впровадження, авторів проектів-переможців та громадськості на тему «Вдосконалення громадського бюджету м. Сєвєродонецька».

Громадський бюджет (він же партиципаторний, бюджет участі) – це частина бюджету міста, обсяг якої визначається, виходячи з його можливостей, і спрямовується вона на фінансування заходів, визначених безпосередньо членами територіальної громади та оформлених у проектні пропозиції, які взяли участь у конкурсі і перемогли, набравши найбільшу кількість голосів мешканців. Це своєрідний інструмент активних громадян для зміни міста на краще.

У Сєвєродонецьку існує Міська цільова програма «Громадський бюджет у місті Сєвєродонецьку на 2017 – 2019 роки». Рішенням сесії міської ради від 5 липня 2018 року №2752 виділено кошти – 5 млн. грн. – на фінансування 14 малих (у тому числі шкільних) та п’яти великих проектів громадського бюджету, які перемогли за підсумками голосування в рамках цієї програми. Всього ж цього року сєвєродончани запропонували на розгляд координаційної ради 78 проектів щодо благоустрою кварталів, облаштування спортивно-ігрових та дитячих майданчиків і острівців для розвитку осередку, озеленення мікрорайонів, безпеки руху тощо; 58 з них були виставлені на голосування.

Але на семінар зібралися не лише щасливчики, чиї проекти вже профінансовані і будуть реалізовані, але й автори, яким у 2018 році не поталанило виграти конкурс. Свій мотив вони пояснили просто: прийшли перейняти досвід більш успішних, щоб знати як рухатися далі.

Відкриваючи семінар, голова координаційної ради з питань впровадження громадського бюджету у Сєвєродонецьку, начальник фінансового управління міськради Марина Багрінцева зазначила: «Ми зараз з вами знаходимося на етапі першого року впровадження громадського бюджету у місті. Певні процеси уже відбулися: уже відбувся відбір проектів, відбулося голосування, зараз ми знаходимося на етапі реалізації. І на кожному з цих етапів у нас виникали певні проблеми, певні недоопрацювання, які ми всі з вами уже побачили. Наші друзі з польсько-української фундації ПАУСІ сьогодні нам допоможуть розглянути саме ці процеси, які викликали у нас певні непорозуміння».

А далі Марина Іванівна передала слово модераторам семінару. Ними стали вже відомі у нашому місті за попереднім подібним заходом фасилітатори, експерти фундації ПАУСІ Міхаіл Аслікян (м. Марнеулі, Грузія) і Євген Перевезенцев (м. Кременчук, Украї­на). У Кременчуці, за словами М. Багрінцевої, за кошти громадського бюджету реалізується дуже багато не просто цікавих, а креативних проектів.

Визначившись з правилами спілкування під час семінару, Міхаіл та Євген відразу ж запропонували, спираючись на вже отриманий сєвєродончанами досвід, визначити слабкі та сильні сторони громадського бюджету Сєвєродонецька, а потому надати свої пропозиції щодо його покращення. Питань у ході роботи над проектами у активних сєвєродончан виявилося чимало: де проконсультуватися щодо написання проекту і особливо складання його кошторису, коли розпочинати інформаційну кампанію, що вважати межею дозволеного під час агітації за проект, чи припустиме лобіювання проекту, як спростити процедуру голосування і наблизити його до місця проживання людей, чим мотивувати членів координаційної ради громадського бюджету і волонтерів, яким чином не втратити довіри оточуючих, коли на проект вже виділені кошти, але він ще не втілений у життя, не набув фізично відчутних форм – у Сєвєродонецьку зараз саме такий етап.

Міхаіл охоче ділився секретами, привезеними з Грузії. Зокрема, повідомив, у його рідному місті на інформаційну кампанію щодо проектів наступного року виділяють частину грошей з громадського бюджету року поточного – також у рамках окремого проекту. Волонтерів не обов’язково мотивувати грошима – інтерес у людини може бути й інший: від волонтера дорости до тренера проекту або стати, наприклад, депутатом місцевої ради. Щодо спілкування з потенційними прибічниками чи опонентами проектів модератори зазначили: необхідно не лише давати людині виговоритися, але й виключити з контактів будь-яку агресію. Основний акцент – на плідну співпрацю: у облаштуванні свого міста ми не конкуренти, а партнери один одному.

Жваве обговорення вилилося у певну програму дій для удосконалення громадського бюджету Сєвєродонецька на 2019 рік. Зокрема, присутні зголосилися попрацювати над внесенням змін до положення про громадський бюджет і удосконаленням групування проектів, більш чітко виписати правила голосування, порозмірковувати над подальшим пошуком волонтерів (у тому числі і серед чиновників, до частини яких у авторів проектів змінилося ставлення на краще) та мотивацією. І найголовніше – учасники семінару відразу ж визначилися, хто за що з означеного переліку міг би взятися особисто.

Якщо і у вас є ідеї щодо покращення життя у Сєвєродонецьку, і ви готові їх втілювати у реальність у свій вільний час, приєднуйтеся до активістів: чого не знаєте – підкажуть, чого не вмієте – навчать.

Адреси такі: gorfoatsed-rada [dot] gov [dot] ua, gorfo13atukr [dot] net, група у Facebook ]]>https://www.facebook.com/groups/1430178210381105/]]>

Інф. "СВ"





Рейтинг: 
Голосов пока нет