ЕСКО-механізм працює у Сєвєродонецьку

19-11-2019

12 листопада 2019 року за участі фахівців департаменту економічного розвитку міської ради відбулася робоча зустріч першого заступника міського голови Олега Кузьмінова з представниками енергосервісної компанії ТОВ "КиївЕСКО", які надають місту послуги з енергосервісу. З початком опалювального сезону завершилися монтажні роботи по встановленню модульних індивідуальних теплових пунктів (ІТП) для забезпечення регульованого споживання енергії в залежності від погодних умов в 10 навчальних закладах міста. На виконання завдання першого заступника міського голови Олега Кузьмінова, місто Сєвєродонецьк активно включилось в проведення модернізації будівель дитячих освітніх закладів для підтримання нормального температурного режиму в навчальних приміщеннях, економії споживання енергоресурсів та відповідно бюджетних коштів на оплату за опалення. Серед можливих варіантів виконання цього завдання був обраний дуже ефективний механізм, який позитивно зарекомендував себе в багатьох містах України та світу - енергосервіс (ЕСКО).

Цей метод передбачає проведення всіх необхідних робіт виключно за рахунок інвестицій ЕСКО-компанії. Замовник на початковому етапі не витрачає свої кошти (а для бюджетних організацій - це кошти місцевих бюджетів). Більше того, навіть в процесі виконання ЕСКО-договору платежі по енергосервісному договору виконуються тільки за рахунок отриманої економії при її наявності. Таким чином, основні ризики лежать на ЕСКО-компанії, виконавцеві договору. Для бюджетних організацій в умовах жорстокого лімітування або навіть відсутності коштів, достатніх для проведення модернізації будівель, ЕСКО-механізм є тим рятувальним колом, яке здатне економити бюджетні кошти на оплату енергоресурсів та створити належні умови перебування людей у приміщеннях.

Саме цим механізмом і скористалося місто Сєвєродонецьк. Процес розпочався ще у грудні 2018 року, коли фахівці департаменту економічного розвитку міської ради взяли участь у річній конференції Проекту"Енергоефективність у громадах ІІ", який реалізується в Україні компанією "Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH" за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини В результаті чого у січні 2019 року поступила пропозиція від компанії ТОВ"КиївЕСКО" щодо проведення енергоаудитів об'єктів бюджетної сфери з метою залучення інвестицій у енергоефективність на умовах їх повернення виключно за рахунок досягнутої економії енергоносіїв шляхом впровадження ЕСКО-механізму (модернізація системи опалення, зокрема встановлення індивідуальних теплових пунктів, очищення системи опалення, запровадження онлайн-моніторингу споживання). За досвідом реалізації таких заходів економія споживання теплової енергії складає 24-32%. Представником компанії були проведені енергоаудити 15 об'єктів та відібрані 10 установ відділу освіти міськради, як потенційні об'єкти енергосервісу, де будуть встановлені сім сучасних модульних теплових пунктів, а у трьох закладах, де вони встановлені раніше, будуть взяті на обслуговування.

Потім рішенням виконкому міської ради були затверджені істотні умови енергосервісних договорів, проведені тендери. Влітку 2019 були проведені роботи по встановленню необхідного обладнання. До цього процесу були залучена компанія ТОВ"КиївЕСКО", яка є членом Української асоціації Енергосервісних компаній. Виконавцем робіт була компанія ТОВ "ГК Сінерджи", яка монтувала сучасні модульні теплові пункти у закладах освіти.

Наразі, компанія завершила роботи на 10 об'єктах міста:
- ЗОШ № 1 (просп. Хіміків, 7);
- ЗОШ № 5 (просп. Хіміків, 18);
- ЗОШ № 8 (вул. Вілєсова, 10);
- ЗОШ № 13 (вул. Маяковського, 19);
- ЗОШ № 15 (вул. Федоренка, 39);
- ЗОШ № 10 (бульвар Дружби Народів, 47);
-  Севєродонецька гуманітарно-естетична гімназія (вул. Науки, 5а);
- КДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу № 19 «Ластівка» (просп. Гвардійський, 14б);
- КДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу № 38 «Росиночка» (вул. Науки, 10);
- Центр дитячої та юнацької творчості (вул.Гагаріна, 101б).

Наразі десять навчальних закладів міста Сєвєродонецька (сім шкіл, два садочка та центр дитячої та юнацької творчості) готові провести опалювальний сезон 2019-2020 років в нових умовах. Встановлені індивідуальні теплові пункти (ІТП) датської фірми Danfoss. В свою чергу вони підключаються до системи моніторингу та диспетчеризації SynergyData, яка дозволяє автоматично регулювати подачу тепла в залежності від зовнішніх умов.

Така модернізація системи опалення позбавить будівлі від надмірного споживання теплової енергії, не виходячи за нормативні показники температури у приміщеннях. В свою чергу це призведе то тої самої економії коштів на оплату комунальних послуг, за рахунок якої і будуть оплачуватись ЕСКО-компанії послуги з енергосервісу, а після закінчення енергосервісних договорів економія залишиться у бюджеті міста.

Наразі триває період пристосування установ до нової системи регулювання опалення.

12 та 13 листопада 2019 року представники ТОВ "КиївЕСКО" та ТОВ "ГК Сінерджи" разом з представниками навчальних закладів, відділу освіти міської ради та фахівцями департаменту економічного розвитку міської ради відвідали 10 навчальних закладів міської ради - об'єктів енергосервісу, де проводили обстеження та  коригування показників роботи ІТП.

Таким чином, залучено близько 10 млн. грн. інвестицій на встановлення сучасних індивідуальних теплових пунктів в установах відділу освіти міської ради. Крім того, ЕСКО-механізм на всіх об'єктах дасть можливість виграти всім сторонам контракту в перший же рік його використання. Приміщення сєвєродонецьких навчальних закладів отримають тепло, міський бюджет - економію коштів, ЕСКО-компанія - початок повернення інвестицій, а країна - економію енергоресурсів. Як підкреслив перший заступник міського голови Олег Кузьмінов, місто Сєвєродонецьк стало першим містом Луганської області, у якому наразі праціює ЕСКО-механізм.