Відділ цивільного захисту інформує: МЕДИЧНІ ВІДХОДИ В ЧАС ПАНДЕМІЇ. ВІДХОДИ, ІНФІКОВАНІ ВІРУСОМ COVID-19

02-09-2020

На сьогодні особливої уваги потребує питання поводження з інфікованими медичними відходами, які повсякденно утворюються як у медичних закладах та установах, так і у побуті, у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19 в Україні.

Медичні відходи - клінічні та подібні їм відходи, а саме - відходи, що виникають у результаті медичного догляду, ветеринарної чи подібної практики, і відходи, що утворюються у лікарнях або інших закладах під час досліджень, догляду за пацієнтами або при виконанні дослідницьких робіт, включені до Жовтого переліку відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2000 р. №1120, виділені в окрему групу і визначаються як небезпечні.

На даний час поводження з медичними відходами регулюється Наказом  Міністерства охорони здоров'я України №325 від 08.06.2015р. «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами».

До відходів категорії В, які підлягають обов’язковому знезараженню (дезінфекції) фізичними методами, а після знезараження передаються на підприємства, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та мають відповідне сертифіковане обладнання належать інфіковані та потенційно інфіковані відходи, які мали контакт з біологічними середовищами інфікованого матеріалу:

- використаний медичний інструмент (гострі предмети: голки, шприці, скальпелі та їх леза, предметні скельця, ампули, порожні пробірки, битий скляний посуд, вазофікси, пір'я, піпетки, ланцети тощо);

- предмети, забруднені кров’ю або іншими біологічними рідинами;

- медичні відходи хворих (тканини, органи, частини тіла, плацента, ембріони тощо);

- харчові відходи з інфекційних відділень закладу;

- відходи, що утворилися в результаті діяльності медичних лабораторій (мікробіологічні культури і штами, що містять будь-які живі збудники хвороб, штучно вирощені в значних кількостях, живі вакцини, непридатні до використання, а також лабораторні чашки та обладнання для їх перенесення, залишки живильних середовищ, інокуляції, змішування мікробіологічних культур збудників інфекційних захворювань, інфіковані експериментальні тварини та біологічні відходи віваріїв);

- відходи лікувально-діагностичних підрозділів закладів та диспансерів, забруднених мокротинням пацієнтів, мікробіологічних лабораторій, що здійснюють роботи із збудниками туберкульозу.

Основними способами знезараження (дезінфекції) відходів категорії В є фізичні та хімічні методи:

- фізичний метод знезараження відходів, що включає обробку водним насиченим паром під надмірним тиском та температурою за допомогою спеціального обладнання, зокрема автоклавів, які використовуються для дезінфекції відходів при температурі стерилізації не менше 150 °С, а також засобами та способами радіаційного та електромагнітного опромінення відповідного призначення безпосередньо на об’єкті;

- хімічний метод знезараження відходів включає обробку розчинами дезінфекційних засобів, що мають бактерицидну (включаючи туберкулоцидну), віруліцидну, фунгіцидну (спороцидну - за необхідності) дію у відповідних режимах, застосовується за допомогою спеціальних установок або способом занурення відходів у промарковані ємності з дезінфекційним розчином у місцях їх утворення.

Відходи, вироблені в процесі медичної діяльності, несуть потенційно високий ризик для людей та довкілля, тому що у разі потрапляння у контейнери побутових відходів і на полігони та звалища можуть призвести до поширення різних інфекційних захворювань та забруднення навколишнього середовища.

Отже екологічно свідомі громадяни в умовах пандемії можуть:

– перед викиданням своїх використаних масок, рукавичок, продезинфікувати їх дезрозчином чи замочити в мильному розчині, запакувати в герметичну упаковку.

– працівники інфекційних лікарень повинні ретельно збирати та дезінфікувати відходи від пацієнтів, які мають вірусні захворювання, та запаковувати їх в герметичну тару для перевезення їх на утилізацію до підприємств, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами;

– збирати та дезінфікувати харчові відходи в інфекційній лікарні;

– дезінфікувати рідкі відходи пацієнтів, хворих на COVID19 вірус чи інші інфекційні захворювання, перед скиданням їх в каналізацію.

Будьте здорові та піклуйтеся про себе і довкілля!

Відділ цивільного захисту, екологічної безпеки та охорони праці військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області