СОЦІАЛЬНІ ТА ЕКОНОМІЧНІ ГАРАНТІЇ

13-05-2020

Верховною Радою України 30.03.2020р. прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» №540-ІХ (далі – Закон), яким, зокрема, внесені зміни до законів України «Про державну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». На період здійснення заходів щодо запобіганню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, Законом врегульовано питання продовження строку виплати державної соціальної допомоги особам, яким вона була призначена раніше.

Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону, на період дії карантину або обмежувальних заходів, та протягом 30 днів з дня його відміни:

- забороняється здійснення перевірок фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб при призначенні (відновленні) соціальних виплат;

- комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам приймають рішення про призначення (відновлення) або відмову в призначенні (відновленні) соціальних виплат, без акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;

- продовжується виплата внутрішньо переміщеним особам соціальних виплат (пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування), призначених до періоду встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

З  метою посилення соціального захисту громадян на період карантину або обмежувальних заходів, Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08.04.2020р. №264 (далі – Постанова №264).

Постанова №264 передбачає забезпечення проведення призначення, перерахунку і виплати різних видів державної соціальної допомоги без необхідності особистого звернення до органів соціального захисту населення.

На період карантину та на один місяць після дати його відміни подовжується строк виплати державної соціальної допомоги, яка була призначена раніше:

- малозабезпеченим сім’ям;

- допомоги на дітей одиноким матерям;

- допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

- допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової систем, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність;

- щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;

- тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме;

- щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

- тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Строк звернення за призначенням державної допомоги сім’ям з дітьми, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни.

Крім цього, у разі коли отримувачами державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю пропущено строк переогляду, виплата таких видів допомоги не зупиняється до закінчення строку дії карантину з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої допомоги на підставі результатів переогляду та заяви отримувачів або їх батьків чи інших законних представників.

З метою забезпечення додаткових соціальних гарантій на період карантину для фізичних осіб-підприємців, які мають дітей, а також для осіб, які були звільнені з роботи і зареєструвалися в центрі зайнятості як безробітні, Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» від 22.04.2020р. №329 (далі-Постанова №329).

Постановою №329 запроваджено допомогу на дітей фізичним особам-підприємцям, які належать до першої та другої групи платників єдиного податку, і сплатили єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за усі місяці 2019 року або протягом усіх місяців 2019 року після державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Така допомога надаватиметься на кожну дитину до досягнення нею   10-річного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідних вікових груп (для дітей віком до 6-ти років – 1779 грн; для дітей віком від 6-ти до 10-ти років – 2218грн).

Призначення та виплата допомоги проводитиметься з 05.05.2020р. (після набрання чинності Постанови №329) під час дії карантину та на один місяць після дати його відміни.

Для призначення допомоги на дітей заявник подає або надсилає до органу соціального захисту населення заяву за встановленою формою у паперовій або електронній формі, номер свого банківського рахунку та відповідні документи/відомості у паперовій або електронній формі.

У паперовій формі заявнику потрібно надати такі документи:

- копії свідоцтв про народження усіх дітей віком до 10 років;

- довідку з Пенсійного фонду України про сплату єдиного соціального внеску (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7);

- копію документа, що посвідчує проживання на території України ( для іноземця та особи без громадянства);

- копію рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ( у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки/усиновлення дитини(у разі здійснення опіки над дитиною або усиновлення).

В електронній формі заявник надати такі документи:

- фотокопії свідоцтв про народження усіх дітей віком до 10 років, або відомості про свідоцтва про народження дітей ( серія, номер, дата видачі, прізвище, ім’я, по батькові дитини, прізвище, ім’я, по батькові батьків);

- фотокопію довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного соціального внеску (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7);

- фотокопію документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства);

- фотокопію рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ( у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки/усиновлення дитини( у разі здійснення опіки над дитиною або усиновлення).

На заяву та документи, що подаються в електронній формі, накладається кваліфікований електронний підпис заявника.

Посилання  на  стартову сторінку системи надання послуги з призначення допомоги - ]]>https://dopomoga2fop.ioc.gov.ua]]>.

Постановою №329 також затверджені зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. №250, якими змінено підхід розрахунку сукупного доходу сім’ї при визначенні права на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям для осіб, які були звільнені під час карантину та зареєструвались в центрі зайнятості як безробітні.

На період карантину та на один місяць після дати його відміни для призначення соціальної допомоги для осіб, які у періоді, за який враховуються доходи, отримували допомогу по безробіттю, до середньомісячного сукупного доходу враховується:

- для осіб, зазначених у частині першій статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», - дохід у розмірі призначеної допомоги по безробіттю без урахування сум отриманої заробітної плати у попередніх місяцях;

- для осіб, зазначених у частині другій статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», - дохід у розмірі призначеної допомоги по безробіттю, а за місяці, в яких відсутні доходи – дохід у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.

Після закінчення карантину для осіб, які у періоді, за який враховуються доходи, отримували допомогу по безробіттю, до середньомісячного сукупного доходу враховується:

- за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - дохід у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи;

- за кожний місяць отримання допомоги в розмірі, більшому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - фактично отримані доходи;

- за кожний місяць, у якому відсутні доходи, - дохід у сумі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.

Також Постановою №329 внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848 (зі змінами) та Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019р. №373, якими збільшено з двох до трьох місяців термін простроченої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг одержувачам житлових субсидій та пільг, за наявності якої житлова субсидія не призначається.



Правила використання матеріалів сайту