Нодулярний дерматит великої рогатої худоби

10-05-2018

Нодулярний дерматит великої рогатої худоби (ВРХ) (вузликова екзантема, заразний вузликовий дерматит) – контагіозне інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, ураженням лімфатичної системи, набряками підшкірної клітковини та внутрішніх органів, утворенням шкіряних вузлів (бугрів), ураженням очей та слизових оболонок органів дихання та травлення.

Хвороба віднесена до особливо небезпечних хвороб великої рогатої худоби. Специфічні методи лікування не розроблені. Хворіє велика рогата худоба, вівці, кози та жуйні дикі тварини. Хвороба включена до списку МЕБ та підлягає обов’язковій нотифікації.

Специфічні методи лікування не розроблені. Останнім часом захворювання на нодулярних дерматит ВРХ, яке раніше було характерне для країн Африки, набуло широкого поширення в Європі. При цьому, враховуючи значне поголів’я ВРХ в Україні, відсутність вакцинації, а також зважаючи на джерела збудника хвороби, шляхи його розповсюдження та поширеність у світі, існує ризик занесення вірусу нодулярного дерматиту на територію Україну. На даний час ступінь ризику оцінюється як середній, проте прогнози можуть корегуватися в залежності від швидкості наближення захворювання до наших кордонів.

Для профілактики вузликового дерматиту в приватному секторі та господарствах необхідно:

- завіз тварин в господарство проводити тільки з дозволу Держпродспоживслужби;

- вивід тварин на пасовище проводити після попередньої їхньої обробки засобами, що забезпечують захист тварин від укусів комах;

- при постановці тварин на стійлове утримання після закінчення випасу проводити обов’язковий клінічний огляд тварин;

- обов’язково проводити профілактичну дезінсекцію тваринницьких приміщень;

- забезпечити роботу ферми в «закритому» режимі;

- утриматися від закупівлі та застосування вакцини невідомого походження та не зареєстрованої в Україні.

Власники тварин, лікарі Сєвєродонецької МДЛВМ при підозрі захворювання тварин на нодулярний дерматит зобов’язані в обов'язковому порядку повідомити працівників Сєвєродонецького міського управління Держпродспоживслужби в Луганській області.

Сєвєродонецьке міське управління  ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області