10-11-2021

Обережно! Грип птиці!

Головне управління Держпродспоживслужби повідомляє про виявлення спалаху грипу птиці в с. Новобіла, Білолуцької селищної ради, Старобільського району, Луганської області.

Грип птиці – це заразне вірусне захворювання, яке зазвичай вражає птахів, іноді свиней; в окремих випадках вірусом пташиного грипу може заразитися й людина.

Рішенням ДНПК при Старобільській районній державній адміністрації від 21.10.2021 № 16 оголошено карантин на частину с. Новобіла та затверджені заходи щодо ліквідації та недопущення розповсюдження хвороби територією Луганської області.

21.10.2021-22.10.2021 виконані наступні заходи:

• на в’їзді в село діє мобільний ветеринарно-поліцейський пост з метою унеможливлення переміщення з неблагополучного пункту факторів передачі (птиця, продукти птахівництва, тощо);
  • робочими бригадами у складі спеціалістів ветеринарної медицини, представників місцевого органу самоврядування, Національної поліції та Державної служби України з надзвичайних ситуацій в 40 дворах неблагополучного пункту вилучено та умертвлено безкровним методом 431 голова птиці різних видів, що склало 692,5 кг. Трупи птиці знищено шляхом спалювання з подальшим проведенням дезінфекції (хлорне вапно) місць захоронення.

В приватних домогосподарствах де вилучено птицю здійснено ретельну очистку та знищено інфіковані господарчі засоби. Проведено дезінфекцію тваринницьких приміщень та вигульних майданчиків. Всього оброблено 4535 м2 з використанням дезінфікуючого засобу Віросан (0,5 % розчин) 4505 м2, хлорного вапна 30,0 м2, всього використано Віросану 6,8 л., хлорного вапна 15 кг (з розрахунку 0,5 на 1/кв.).

На прилеглих територіях (зона нагляду – в радіусі 10 км) с. Козлове, с. Литвинове, с. Залісне, с. Шапран, с. Трембачеве, с. Світле проводиться моніторинг клінічного стану птиці, повідомлень щодо захворювання птиці не надходило.

Станом на 23.10.2021 спалах грипу птиці ліквідовано та продовжуються заходи подальшого оздоровлення неблагополучного пункту від інфекції та недопущення розповсюдження грипу птиці територією Луганської області.

УВАГА, ШАНОВНІ ГРОМАДЯНИ!

З метою попередження розповсюдження гостроінфекційних хвороб птиці, Вам необхідно:

• не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею (горобці, ворони, галки, голуби та ін.);
  • птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо), не допускати вільного вигулу на вигонах, водоймищах тощо;
  • утримувати різні види птахів окремо;
  • не утримувати в особистих господарствах разом качок та іншу дику водоплавну птицю;
  • корми для птахів зберігати в місцях, недоступних для синантропної й перелітної птиці (горобців, ворон, галок, голубів та ін.);
  • не патрати і не обробляти у дворі спійману дику птицю, не годувати тельбухами дичини домашніх тварин;
  • інвентар, який використовується для догляду за домашньою птицею, необхідно утримувати в чистоті і зберігати ізольовано від іншого інвентарю;
  • проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
  • не купувати птицю на ринках і в місцях, не призначених для торгівлі;
  • дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).

Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.

Зараження домашньої птиці відбувається у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через підстилку, гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами догляду, а також трупами, тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами забою, яйцями, пухом та пір’ям хворої птиці.

ЯК РОЗПІЗНАТИ ХВОРОБУ

Загальні для всіх видів птахів:

• відмова від корму і води, підвищення температури тіла, пригнічення;
  • порушення координації рухів, парези, паралічі;
  • риніт, кон’юнктивіт, скуйовджене оперення.

У курей:

• ціаноз шкірних покривів (зміна кольору гребеня, борідок і кінцівок);
  • набряк підклювного простору;
  • підшкірні геморагії (крововилив) на кінцівках, діарея;
  • зниження виробництва яєць, кашель і чхання.

У водоплавних птахів:

• нервові явища (викривлення шиї, відсутність реакції на зовнішній подразник, кругові рухи), помутніння рогівки, сліпота.

Людина може заразитись грипом птиці переважно при прямому контакті з хворою (живою чи мертвою) домашньою птицею або з забрудненим (секрецією чи виділеннями птахів) середовищем, зокрема на ринках живої птиці, а також вживаючи м’ясо або яйця хворої на грип птиці без термічної обробки.

При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно ТЕРМІНОВО сповістити Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області!

]]>https://lugdpss.gov.ua/pres-tsentr/novyny/3282-oberezhno-grip-ptitsi ]]>