Історія міста

08-08-2024
  • Перший забитий кілочок на території майбутнього Сєвєродонецька, і перший зведений будинок, і народження першої дитини, яка стала першим корінним сєвєродончанином, - все це сталося в один і той же рік - 1934-й.
  • Перші електролампочки у квартирах першобудівників Лисхімбуду засвітились 6 листопада 1934 року.
  • Перший шкільний дзвінок у Лисхімбуді пролунав 1 вересня 1935 року. У першій школі селища свій педагогічний шлях розпочали дві перші вчительки нашого міста – Олександра Іванівна Лаврова та Зінаїда Андріївна Шуліта.
  • Перша силікатна цегла була отримана на першому промисловому підприємстві селища 3 листопада 1935 року.

• Першим головним лікарем лікарні, у складі якої були поліклініка та два корпуси для стаціонарних хворих, була Ганна Федорівна Чижикова.
  • У 1938 році відбулись перші вибори до Ради депутатів трудящих с. Лисхімбуд.
  • 1 січня 1951 року було отримано перший продукт хімкомбінату – аміачна селітра (на привізній сировині).
  • 55 років тому у Сєвєродонецьку з'явився перший теплоколектор. Він проходив вул. Свердлова (нині вул. Енергетиків) до пр. Радянського (нині - пр. Центральний) та кільцювався по вул. Сметаніна.
  • 1 січня 1978 року вулицями Сєвєродонецька проїхав перший тролейбус. Першим, як і належить, став маршрут №1 від нинішньої вул. Пивоварова до автовокзалу. З 6.00 до 22.00 ним курсували п'ять машин. Після закінчення роботи вони шикувалися в ряд і їх по черзі евакуювали автомобілями КрАЗ у депо.
  • 1 травня 1948 року з аеродрому міста вперше злетів літак ЯК-12.
  • Автобус з'явився в місті після війни – 1955 року, ставши подарунком до 30-тисячної позначки населеності. 1957-го було відкрито перший автовокзал у будівлі, де потім знаходився кафе-бар «Шахматное».
  • Першим Почесним громадянином міста Сєвєродонецька став Ілля Матвійович Барський, який у 1934 році приїхав до селища Лісхімбуд молодим спеціалістом. Працював головним інженером, виконував обов'язки директора хімкомбінату, що будувався.
  • Першим редактором міської газети «Комуністичний шлях» (потім «Сєвєродонецькі вісті») була Марія Миколаївна Михайличенко.
  • Першим редактором редакції міського радіомовлення був Гіві Шалвович Шенгелая.
  • У 1999 році ТРК «СТВ» стала першою в Україні регіональною телерадіокомпанією, яка провела «пряму лінію» з Президентом країни, причому одночасно по телебаченню та радіо.
  • 2 грудня 2001 року свій перший приїзд до Сєвєродонецька здійснив Блаженніший Володимир, Митрополит Київський та всієї України, якому у 2009 році присвоєно звання «Почесний громадянин міста Сєвєродонецька».
  • Першим головою Лисхімбудівської селищної Ради був Захарій Євтехович Жадан. За 75-річну історію міста на цій посаді перебувало 14 перших керівників.
  • Віталій Степанович Асєєв першим з працівників мистецтва та культури у нашому місті був удостоєний почесного звання «Заслужений працівник культури України».
  • Перша виставка робіт художників Сєвєродонецька відбулась у 1963 році.

Правила використання матеріалів сайту