Увага! Новий випадок пташиного грипу в Україні

18-12-2020

           Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба) повідомляє про ускладнення епізоотичної ситуації щодо високопатогенного грипу птиці (далі – грип птиці) в Європейських державах  та Україні.

              За результатом дослідження Одеської Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби від 04.12.2020 року в особистому селянському господарстві в с. Кандибине Новоодеського району Миколаївської області виявлено випадок грипу птиці. Попередньо, в січні 2020 року, спалах цієї хвороби реєструвався на підприємстві «Хутір» у селі Бугаків Немирівського району Вінницької області.

              Грип птиці – гостре високозаразне вірусне захворювання, яке характеризується пригніченням, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту. У результаті захворювання птахи гинуть.

Віруси пташиного грипу не завжди заражають людей, але, починаючи з 1997 року, було зареєстровано більше як 100 підтверджених випадків зараження людей вірусами пташиного грипу. У більшості випадків люди заражувалися пташиним грипом внаслідок безпосередніх чи близьких контактів з інфікованими птахами (свійськими курями, качками й індиками) або з поверхнею, зараженою секрецією чи виділеннями інфікованих птахів. Поширення вірусів пташиного грипу від однієї хворої людини до іншої буває дуже рідко; подальше поширення інфекції від хворого не спостерігається.

              Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Дикі качки, крячки, лебеді, чайки та інші види перелітної птиці, чутливі до вірусу грипу птиці, є переносниками та природним резервуаром інфекції.

              Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір’я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал (господарі), комахи, пухоїди, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом.

Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом. Вірусоносійство у птахів, які перехворіли, триває 2-3 місяці та більше.

Інкубаційний період триває 1-7 днів. У окремих випадках – від декількох годин до 7 діб і більше.

              Швидке поширення грипу на певній території може призвести до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.

До уваги власників птиці!

В разі захворювання птиці або масової її загибелі, що сталися  в особистому селянському господарстві негайно повідомляти Сєвєродонецьку міську державну лікарню ветеринарної медицини (06452) 3-13-38.

Сєвєродонецьке міське управління ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області