Як поводитися під час грози

27-08-2018

  Стихія непередбачувана, і хоча природа грози вивчена вже досить добре, мало хто знає, як максимально убезпечити себе від удару блискавки.

 З точки зору синоптиків, це звичайнісіньке метеорологічне явище, яке відбувається в потужній купчасто-дощовій хмарі при зіткненні холодного і теплого повітря. Електричні розряди, тобто блискавки можуть виникати між самими хмарами та хмарами і землею.

Коли ж блискавка спалахує між хмарою і землею, людям слід бути особливо обережними, адже вогняний зигзаг несе електричну напругу в кілька тисяч вольт.

 За статистикою, щосекунди на нашій планеті блискавка б’є в землю близько 100 разів, і 1% цих ударів доводиться на людину. Найчастіше блискавка влучає у високі дерева, стовпи лінії електропередач.

 Щоб визначити приблизну відстань до епіцентру грози, вам буде потрібно відразу після спалаху засікти час до гуркоту грому і далі кількість секунд помножити на 330, і ви приблизно будете знати відстань до можливих неприємностей. Якщо ж спалах блискавки і громовий гуркіт злилися воєдино, це означає тільки одне: ви перебуваєте безпосередньо в епіцентрі бурхливої стихії, і запобіжні заходи необхідно вживати негайно.

      Що ж відбувається, якщо людина потрапляє в зону ураження блискавки або блискавка б’є прямо в неї? Насамперед, у потерпілого уражається головний і кістковий мозок, центральна нервова і серцево-судинна системи. Можуть настати непритомність, зниження артеріального тиску, серцева аритмія, судоми. Часто відбувається зупинка серця, стан коми і клінічна смерть.

      Потрапити в грозу можна за різних обставин: у місті, в полі, в лісі, на річці.

     Купатися під час дощу, безсумнівно, дуже романтично. Але якщо ви бачите, що збирається гроза, краще покинути водоймище і віддалиться від нього. Блискавка, що потрапила у воду, вражає все навколо в радіусі близько 100 метрів.

    Не можна ховатися від грози під деревами. Блискавка дуже часто потрапляє в дерева, особливо у високі.  У грозу краще вийти з лісу, наприклад, на галявину, зупинитися на одному місці, а краще присісти  і  перечекати стихію.

    У полі уникайте під час грози відкритих просторів, тому що в такій ситуації найвищим об’єктом будете виступати саме ви. Знайдіть будь-яку канаву, яр, ямку, сховайтеся в ній і  перечекайте грозу. Від ЛЕП та будь-яких інших металевих конструкцій  краще піти  далі.

    Якщо гроза застигла вас в автомобілі, зупиніться, закрийте всі вікна і люки і не виходьте з машини.

     Вдома під час блискавки необхідно закрити всі вікна та двері, вимкнути електроприлади, не розмовляти телефоном та перебувати на деякому віддаленні від батарей централізованого  опалення.

Бережіть себе!

  

Сергій Мірошниченко, майстер виробничого навчання Сєвєродонецьких курсів НМЦ ЦЗ та БЖД Луганської області