Підтримай енергетичний фронт: обміняй старі лампи на енергоощадні LED-лампи за програмою ЄС та Уряду

30-01-2023

З 30 січня українці зможуть обміняти 5 старих ламп розжарювання на стільки ж LED-ламп. Всеукраїнська програма, метою якої є зменшення навантаження на енергосистему через заміну ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи в домівках українців, ініційована наприкінці 2022 року Президентом України Володимиром Зеленським та підтримана Президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Масова заміна старих ламп на енергоощадні дозволить знизити споживання електроенергії на 7-10% в моменти пікового навантаження на українську енергосистему.

Програма реалізується Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації та Укрпоштою за підтримки Європейського Союзу. Вона впроваджується як один з інструментів енергоефективності, які дозволяли б вистояти під час енергокризи та забезпечити баланс енергоспоживання в пікові години. За підрахунками, якщо українці встановлять вдома отримані лампи, ефект від заміни становитиме від 0,7 до 1,5 ГВт економії в часи пікових навантажень. Це допоможе суттєво скоротити дефіцит електроенергії в системі.

Європейський Союз планує надати Україні 30 млн LED-ламп. Нова програма, фінансована ЄС, є складовою підтримки Європейським Союзом українського енергетичного фронту.

Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко:

«Для нас як для Уряду було важливо забезпечити системну боротьбу з енергокризою. Ця задача включає кілька інструментів. Перший, звичайно, імпорт електроенергії з ЄС. Другий - той, до якого може долучитись кожен українець. Це програма безкоштовної заміни ламп розжарювання на енергозберігаючі LED-лампи для населення. В нас дуже амбітна мета - надати українцям безкоштовно 50 млн лампочок. 30 млн вже надав ЄС, ще 5 млн - уряд Франції. Заміна 50 млн ламп дозволить заощадити близько 1 Гвт електроенергії. Ми дуже раді, що ЄС першим підтримав нас у цій ініціативі, завдяки чому ми вже сьогодні розпочинаємо процес обміну, що триватиме кілька місяців. Станом на зараз у відділеннях Укрпошти вже знаходиться 6 мільйонів 600 тисяч ламп. Лише до кінця лютого в Україну надійде 20 мільйонів ламп в рамках програми».

Посол ЄС в Україні Матті Маасікас:

«Атакуючи українську енергетичну систему, свідомо завдаючи ударів по цивільній інфраструктурі, рф прагне перетворити зиму на зброю у війні проти українського народу, ще більше ускладнити життя українців; позбавити лікарні, служби екстреної допомоги та домівки електроенергії, опалення та води. Це – воєнні злочини, вони не можуть залишитися безкарними. Також наше завдання – мінімізувати й подолати їх наслідки. Я переконаний, що в цій роботі немає дрібниць і кожна з лампочок, яку замінять українці, також працюватиме на перемогу».

Обміняти лампи можна буде у відділеннях Укрпошти. Обмін ламп розжарювання на нові світлодіодні LED лампи буде проходити у відділеннях Укрпошти поетапно в усіх регіонах. На першому етапі через найбільший ефект економії будуть забезпечуватися обласні центри, а також до Краматорськ, Покровськ та Кривий Ріг. Далі лампи з’являться у поштових відділеннях райцентрів. До кінця лютого лампи мають надійти і до найменших сіл.

До обміну приймаються справні лампи розжарювання. Обмін буде відбуватись у два способи - з попереднім замовленням і без нього. Інструкція, як це зробити - за посиланням ]]>https://svitlo.diia.gov.ua]]>. Якщо попередньо зробити замовлення ламп через застосунок Дія, то вони гарантовано будуть очікувати людину у відділеннях Укрпошти п’ять робочих днів після отримання підтвердження з мобільного застосунку Дія. Якщо за цей час замовник не обміняє лампи, заява анулюються.

Щоб подати заяву на обмін лампочок в Дії:

• авторизуйтесь в застосунку;
  • оберіть Послуги – Обмін лампочок;
  • вкажіть контактний номер телефону та відділення Укрпошти, у якому бажаєте отримати лампи;
  • зазначте тип та кількість світлодіодних ламп, які бажаєте отримати.

Віце-прем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров:

«Протягом року команда Мінцифри запускає в Дії найбільш актуальні сервіси під час війни. Щоб українці могли отримати їх в кілька кліків, а не витрачати час на походи в держоргани і черги. Відтепер у застосунку Дія українці зможуть подати заявку на безоплатний обмін п’ятьох старих ламп розжарювання на п’ять енергозберігаючих LED-ламп. А потім отримати їх у відділенні Укрпошти. Так, кожен українець зможе зробити внесок у збереження електроенергії, а отже, у посилення енергетичної безпеки України».

Також обміняти лампи у відділеннях Укрпошти можна без реєстрації. В такому випадку лампи обміняють лише за їх наявності.

Генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський:

«З перших днів повномасштабного вторгнення Укрпошта виступає надійним партнером держави та підтримує її в критично важливих задачах задля спільної перемоги. Зменшення дефіциту електроенергії - це ще один важливий фронт, який маємо захистити спільними зусиллями Уряду, Програми ЄС й усіх українців. Укрпошта, маючи найширшу мережу відділень, дає можливість долучитися до програми кожному громадянину - як у великому місті, так і у найвіддаленішому селі. Ми беремо на себе цю відповідальність попри решту задач, бо розуміємо - хто, як не Укрпошта?».

Утилізація старих ламп здійснюватиметься відповідно до правил та міжнародних норм.

Щоб дізнатися більше про програму обміну лампочок, заходьте на сайт ]]>www.svitlo.diia.gov.ua]]>.

Нагадаємо, Уряд затвердив програму для населення по обміну ламп розжарювання на світлодіодні лампи за підтримки ЄС. Про це йдеться в постанові «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії населенням», яку було прийнято на засіданні Кабінету Міністрів України 10 січня 2023 року.

Джерело: ]]>Міністерство економіки України]]> - ]]>https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=e6ea016a-61d0-4804-ae16-...]]>

Средняя: 5 (2 оценок)