Ви тут:

У перший день війни у Сєвєродонецьку у мене була операція. Тепер я дбаю про здоров’я жінок у Дніпрі - Вікторія Ляшенко

14-03-2023
Категорія: 

]]>Вікторія Ляшенко — гінекологиня, корінна сєвєродончанка. До середини березня вона приймала дівчат в рідному місті, потім евакуювалась. А коли в червні почали відновлювати релоковане із Сєвєродонецька діагностичне відділення у Дніпрі, Вікторія почала приймати пацієнток. Вона розповіла Свої про останні дні роботи під обстрілами та про те, як працює зараз.  ]]>

Надавала допомогу під обстрілами

Я народилася і жила у Сєвєродонецьку. Навчалася до 2014 року в Луганську, у медуніверситеті, який потім евакуювався до Рубіжного, де я його і закінчила. Після того працювала у наші поліклініці СПЗ (місцева назва міської поліклініки №2 — Свої) гінекологом та онкогінекологом”, — розповідає Вікторія.

Жінка говорить, повномасштабне вторгнення стало для неї несподіванкою — ані вона, ані її колеги не очікували й не могли повірити, що це відбувається з ними.

Перед вторгненням напруження не було взагалі. Всі працювали, всі мали якісь плани, ті ж самі курси, на які і я, і мої колеги регулярно їздимо. Я і сама тільки-но приїхала після отримання спеціалізації. Ніхто нічого не підозрював, від слова зовсім. Коли почалося вторгнення, ми ходили на роботу. Ми приймали ще пацієнтів, поки це було можливо. Бували випадки, коли після 24 лютого 2022 року люди приходили і кров здавати, було багато різнопрофільних хворих, якщо спеціалістів не було, намагалися допомагати, чим могли: видавали препарати, консультували, оглядали. У перший день повномасштабної війни у мене навіть була операція — рятувала жінку від кровотечі. Воно вже бахало за вікном, а ми працювали”.

Вікторія в українському мирному Сєвєродонецьку

Вікторія в українському, мирному Сєвєродонецьку Автор: з архіву Вікторії Ляшенко

Вікторія ходила на роботу пішки, і лікарня, де вона працювала, й квартира, де жила, знаходились у новому районі Сєвєродонецька. Найбільше він постраждав на початку березня минулого року.

У нас не було думки щодо згуртованої евакуації складом лікарні, нам пропонували прихисток у бомбосховищі поліклініки в старій частині міста, деякі колеги ще якийсь час жили там і продовжували приймати пацієнтів. Я разом з родиною виїхала 13 березня”.

Нове місто, нові пацієнти

Шлях був непростим — спочатку автобусом до Слов'янська, звідти — електричкою до Лозової, потім потягом у рандомному напрямку. Так Вікторія з родиною опинилася у Львові.

У Львові ми прожили місяць, у квітні переїхали до Рівного в пошуках якоїсь робити, а невдовзі, у червні, мені зателефонувало керівництво і запросило до Дніпра. Мені сказали, що вдалося вивезти деяке обладнання, документи, почали збирати співробітників, аби відновити роботу лікарні”.

Сєвєродонецьке діагностичне відділення розпочало роботу в серпні у Дніпрі по вулиці Бригадна, 11.

Наприкінці літа ми отримали обладнання і тоді вже я змогла працювати, приймати своїх пацієнтів. Жінок було дуже багато з самого початку, бо місцевим вони не дуже довіряють, та й до них було складно потрапити на прийом. У приватних центрах хочуть грошей, в державних — великі черги, всюди по-різному. У нас всі програми, всі пакети підписані з НСЗУ. Ми консультуємо пацієнток безкоштовно”.

На консультації та огляди почали приходити жінки не тільки з Луганщини, у певний час було багато пацієнток з Маріуполя.

У мене почалася робота з переселенками не лише зі сходу. Багато дівчат, багато жінок шукають допомоги”.

Кабінет оснащено сучасною технікою.

Діагностичний кабінет Вікторії

Діагностичний кабінет Вікторії  Автор: з архіву Вікторії Ляшенко

У мене тут навіть більше обладнання, аніж було вдома. У Сєвєродонецьку після Нового року ми мали отримати нове обладнання, все було закуплено, все вже було готове, але ми просто не встигли — почалася повномасштабна війна. Тут я можу виконувати на місці все, що потрібно — від огляду й до малих гінекологічних операцій. А ще в нас потужна лабораторія, де безкоштовно можна зробити обстеження на COVID та гормональні дослідження, які зазвичай коштують дорого у приватних лабораторіях”.

Стрес призводить до проблем

Зараз дуже багато порушень циклу і кровотеч. Це пов'язано із сильним стресом, який ми всі переживаємо. Навіть після сьогоднішнього обстрілу (9 березня 2023 року — Свої) наступного тижня очікуємо неймовірно щільний запис, бо дівчата прибіжать — і кровотечі будуть, і збій циклів буде”.

Аби вберегти себе від порушень циклів і кровотеч необхідно слідкувати за психологічним станом.

Слід перш за все максимально звільнитися від стресу, наскільки це можливо. Я розумію, що це може звучить не дуже коректно, але просто тримати себе в руках, знайти щось, що допомагає розслабитися — для когось це гаряча ванна, хтось малює, хтось співає, хтось танцює. Все це треба робити, щоб мізки відключалися і нервова система приходила до ладу. Якщо такі методи не допомагають, потрібно приймати препарати. Тобто максимально намагатися тримати своє психічне здоров'я в нормі. Буває таке, що я направляю до психіатра”.

Загалом, Вікторія може направити пацієнтів до будь-якого лікаря, який їм потрібен.

Онлайн консультація може бути тільки після огляду

Якщо їм потрібен ендокринолог, звичайно, я їм дам направлення. Якщо потрібен хірург — я так само дам направлення. Тобто якщо я бачу, що проблема мультидисциплінарна і потрібна допомога лікарів інших спеціалізацій, то ми працюємо колективно. Вже навіть і місцеві до нас пішли на консультації. Спочатку ми приймали переважно переселенок, про нас мало знали, а тепер вже і місцеві жінки приходять, і жінки з Дніпропетровської області їздять. У нас гарні спеціалісти. Я кажу не лише про нашу поліклініку, а і про лікарів Луганської області, звідки ми повиїжджали. У нас була дуже сильна лікарська база”.

Вікторія теж проводить онлайн-консультації, але тільки з тими пацієнтами, кого особисто оглядала та знає історію хвороби.

Онлайн-консультація можлива виключно тільки після огляду. Якщо я вже веду жінку з якоюсь проблемою, тоді я можу її проконсультувати чи з приводу лікування, чи підказати, які потрібні обстеження. Але лікувати онлайн не можу. Огляд, мазки і далі буде видно, чи потрібне дообстеження та консультація суміжних спеціалістів. Потім вже вибудовується шлях пацієнта. Все одно онлайн дівчата не все розповідають. Коли пишуть смс, то можуть щось забути, що дуже важливо. Вербальне спілкування полегшує розуміння анамнезу. Якщо за пацієнта братися, то докорінно, а онлайн це просто неможливо”.

Вікторія наголошує, аби прийти до гінеколога не потрібне електронне направлення, тому не нехтуйте профілактичними оглядами, бо процедура візиту максимально спрощена.

Багато хто думає, що потрібно спочатку до сімейного лікаря — брати направлення, але ні, для гінеколога електронне направлення не потрібно. У нас працює реєстратура, можна легко подзвонити та записатися. Номер реєстратури: +380662495669, я працюю по буднях з 08:00 до 12:30”.

На прийом слід взяти всі документи, що маєте.

Звичайно, краще, коли є картка, але я розумію, що у багатьох переселенок нічого немає, тому зазвичай ми починаємо збирати всі обстеження заново. Якщо є змога, то можна взяти з собою гінекологічний набір. Є дівчата, яким для огляду потрібне спеціальне гінекологічне дзеркало, вони це знають й окремо його купують. Якщо змоги немає, то ми все одно проведемо огляд”.

Вікторія планує працювати в Дніпрі, поки Сєвєродонецьк не звільнять

Лікарка планує працювати в Дніпрі, поки Сєвєродонецьк не звільнятьАвтор: з архіву Вікторії Ляшенко

Вікторія зазначає, що не веде вагітності. У Дніпрі лікарка працюватиме аж поки не з'явиться можливість працювати у вільному українському Сєвєродонецьку.

Я люблю свою роботу і хочу, щоб всі були щасливі та задоволені, хай то дівчинка чи поважна пані в менопаузі, я хочу, щоб всі комфортно почувалися. Бо я сама жінка, і розумію, як воно все дратує, коли щось не так”.

 

Джерело: Свої - ]]>https://svoi.city/articles/271569/ginekologinya-iz-severodonecka-viktori...]]>

Рейтинг: 
Голосов пока нет