В допомогу аграріям: Закон України "Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві"

17-12-2021

Верховна Рада України розширила можливості кредитування аграріїв. Новий закон ]]>"Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві" № 1865-IX]]> за словами міністра аграрної політики та продовольства України Романа Лещенка, дозволить профінансувати аграріїв на суму 24 млрд грн.

Фонд надаватиме гарантії обсягом до 50% непогашеної суми основного боргу та гарантії на строк дії кредитного договору, але не більше 10 років.

При цьому, основна умова - у власності та/або користуванні аграріїв повинно бути не більше 500 га землі, і вони мають спеціалізуватися на первинному виробництві сільськогосподарської продукції.

Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко додав, що Фонд пропонуватиме портфельні гарантії, які банки використовуватимуть як частину основної застави.

"Ці гарантії надаватимуться лише за кредитами, наданими фінансовими установами, які уклали договір про співпрацю з Фондом та відповідають критеріям прийнятності, затвердженим Радою Фонду", - пояснив Роман Лещенко. Він також зазначив, що статутний капітал формуватиметься за рахунок коштів держбюджету (близько 1,5 млрд грн) та донорської допомоги міжнародних партнерів.

"Загалом він становитиме близько 3 млрд грн. А його діяльність дозволить профінансувати аграріїв на суму 24 млрд грн", - додав міністр.

Також, за його словами, є підтвердження від ЄС на виділення гранту в розмірі 50 млн євро на поповнення статутного капіталу Фонду.

Роман Лещенко нагадав, що це вже підтвердив і голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас.

Закон визначає правовий статус, особливості утворення та засади діяльності Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, встановлює порядок визначення критеріїв щодо суб’єктів підприємництва та фінансових установ, зобов’язання за кредитними договорами між якими можуть гарантуватися Фондом.

Згідно із Законом, Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві є небанківською фінансовою установою з особливим статусом, яка виконує функції із забезпечення підтримки суб’єктів мікропідприємництва, малого та середнього підприємництва, фізичних осіб - підприємців, що провадять діяльність у галузі сільського господарства, шляхом часткового гарантування виконання зобов’язань таких суб’єктів за кредитними договорами.

Засновником Фонду є держава в особі Кабінету Міністрів України. Рішення про утворення Фонду приймає Кабінет Міністрів України.

Фонд не належить до категорії державних цільових фондів, набуває статусу фінансової установи та право здійснювати діяльність з надання фінансових послуг після включення його до Державного реєстру фінансових установ, ведення якого здійснює Національний банк України, та отримання ліцензії у порядку, встановленому законом і нормативно-правовими актами Національного банку України.

Учасниками Фонду, крім держави, можуть бути міжнародні фінансові організації, інші юридичні особи.

Законом визначено ключові питання діяльності Фонду, зокрема:

- порядок формування статутного капіталу Фонду, умови його збільшення та зменшення;

- порядок скликання, компетенція та порядок прийняття органами управління Фонду своїх рішень;

- порядок визначення критеріїв щодо суб’єктів підприємництва, які мають право на часткове гарантування виконання зобов’язань за кредитними договорами.

Фонд, як небанківська фінансова установа підпадатиме під регулювання та нагляд органу, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг.

Повний текст Закону за посиланням ]]>https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1865-20#Text]]>

Використані матеріали: ]]>https://www.rada.gov.ua/news/Novyny/216123.html]]>

]]>https://www.epravda.com.ua/news/2021/11/24/680079/]]>

]]>http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/41126-rada-rozshyryla-mozhlyvosti-kredytuvannia-ahrariiv]]>