Про хід у 2021 році колективно-договірної компанії на підприємствах, установах і організаціях, розташованих на території Сєвєродонецької МТГ

19-01-2022

ІНФОРМАЦІЯ

про хід у 2021 році колективно-договірної компанії на підприємствах, установах і організаціях, розташованих на території

Сєвєродонецької міської територіальної громади

 

Завершена колективно-договірна кампанія 2021 року. В трудових колективах підприємств  вже  йде  підготовча  робота  до  колдоговірної  кампанії  2022 року, у зв’язку з чим, нагадуємо про важливі моменти, які передують цій роботі та що було зроблено протягом 2021 року.
          В Україні  укладення  колективного договору  передбачено Кодексом Законів про    працю   України ,   ЗУ  «Про    колективні    договори   і   угоди»   та   іншими нормативно-правовими актами.

Колективний договір є нормативним актом, в якому закріплюються зобов’язання сторін щодо вирішення питань, зокрема, у сфері виробництва і зайнятості, оплати і охорони праці, режиму праці та відпочинку, надання соціальних гарантій і пільг тощо.

Чинним законодавством України, як правило, передбачені мінімальні гарантії, а конкретний їх рівень встановлюється у колективному договорі. У багатьох випадках законодавством прямо передбачено запровадження окремих норм шляхом включення їх до колективного договору. Так, згідно зі ст.15 Закону України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, Генеральними та галузевими (регіональними) угодами.

Лише повний, змістовний колективний договір може стати надійною правовою основою для створення відповідних умов праці на підприємстві, а також забезпечить стійкі відношення між трудовим колективом та роботодавцем, чітко визначить права й обов’язки обох сторін.

Укладенню колективного договору передують колективні переговори.
Будь-яка із сторін не раніш як за три місяці до закінчення строку дії колективного договору, або у строк, визначений цим документом, письмово повідомляє інші сторони про початок переговорів.  Друга сторона протягом семи днів повинна розпочати переговори. Порядок ведення переговорів з питань розробки, укладання або внесення змін до колективного договору визначається сторонами і оформляється протоколом. Для ведення переговорів і підготовки проекту колективного договору утворюється робоча комісія з представників сторін. Склад цієї комісії визначається сторонами. Робоча комісія готує проект колективного договору з урахуванням пропозицій, що надійшли від працівників, трудових колективів, і приймає рішення, яке оформляється відповідним протоколом.   Проект колективного договору обговорюється у трудовому колективі і виноситься на розгляд загальних зборів (конференцій) трудового колективу.   Після схвалення проекту колективного договору   загальними   зборами   (конференцією)    трудового    колективу  він

підписується уповноваженими представниками сторін не пізніш як через 5 днів з моменту його схвалення, якщо інше не встановлено зборами (конференцією) трудового колективу.  Укладання колективного договору повинно здійснюватись із дотриманням принципу рівності сторін і їх добровільності щодо прийняття зобов’язань, свободи у визначенні кола питань, які будуть становити зміст колективного договору, реальності зобов’язань, забезпечення свободи контролю виконання умов колективного договору і встановлення відповідальності за їх невиконання. 

  Відповідно до статті 9 Закону України «Про колективні договори і угоди», колективний договір підлягає повідомній реєстрації органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.   Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2013 № 115 зі змінами «Про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів», повідомна реєстрація проводиться з метою оприлюднення інформації про укладення угод (договорів), внесення до них змін і доповнень. Сторони угоди (договору) подають реєструючому органу на повідомну реєстрацію примірник угоди (договору) разом із додатками та супровідним листом у вигляді оригіналу паперового документа з прошитими і пронумерованими сторінками або у вигляді оригіналу електронного документа з пов’язаними з ним кваліфікованими електронними підписами, або у вигляді електронної копії оригіналу паперового документа (фотокопії), засвідченої кваліфікованою електронною печаткою. 

Під час повідомної реєстрації реєструючий орган вносить відповідний запис до реєстру галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів, змін і доповнень до них. Реєструючий орган не може відмовити у повідомній реєстрації угоди (договору), повертати на доопрацювання, витребувати додаткові документи та встановлювати вимоги до оформлення угод (договорів).   Повідомна реєстрація проводиться протягом 14 робочих днів із дня, наступного після надходження угоди (договору) до реєструючого органу.   

Не пізніше наступного робочого дня після реєстрації угоди (договору) реєструючий орган письмово інформує про це суб’єкта, який подав на реєстрацію угоду (договір).   Реєструючий орган оприлюднює на власному офіційному веб-сайті та щомісяця оновлює реєстр галузевих (міжгалузевих), територіальних угод, колективних договорів, змін і доповнень до них, їх текст, рекомендації щодо приведення угоди (договору) у відповідність з вимогами законодавства (у разі їх наявності). Реєстр територіальних угод, колективних договорів, змін і доповнень до них розміщений на офіційному веб-сайті Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області ]]>https://sed-rada.gov.ua/reestr-teritorialnih-ugod]]>.

Типовими помилками, зафіксованими в результаті перевірок у 2021 році  колективних договорів, змін та доповнень наданих на реєстрацію, є:

-  неврахування  норм, передбачених Генеральною, галузевими угодами, переважно з питань оплати праці;

- не зазначення джерел фінансування додаткових соціальних пільг, гарантій та компенсацій, їх конкретний розмір;

-  не включення  до колективного договору положення щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, заборони дискримінації;

-  неврахування змін до порядку надання соціальних відпусток, пільг донорам;

-  не  забезпечення фінансування та організація проведення попереднього і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року;

- не забезпечення працівників, які пов’язані зі шкідливими і небезпечними умовами праці, а також на роботах, пов'язаних із забрудненням або проводяться в несприятливих температурних умовах, спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального   захисту   відповідно  до   встановлених  норм, забезпечення безоплатно мило та дезінфікуючими засоби;

 -  посилання на законодавчі акти, які втратили чинність на поточну дату та інші.

Протягом  2021 року було зареєстровано 79 колективних договорів, змін та доповнень до них. З метою успішного проведення колдоговірної кампанії проводилася консультативно–роз’яснювальна робота, надавалася необхідна інформація з питань трудового законодавства, у тому числі щодо порядку розробки та реєстрації колективних договорів. Так, протягом року надано 320 консультацій з питань додержання законодавства про працю, колективно-договірного регулювання.

Отримати інформацію стосовно змісту та інших питань колективно-договірного регулювання можна в управлінні економічного розвитку Сєвєродонецької міської ВЦА за адресою: м. Сєвєродонецьк, Бульвар Дружби Народів, 32, каб.61, тел. 4-44-22, E-mail: trud919atsed-rada [dot] gov [dot] ua

 

Управлінні економічного розвитку Сєвєродонецької міської ВЦА