Надання допомоги по вагітності та пологах

05-07-2021

Сєвєродонецьке міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі – відділення) інформує.

Відповідно до ]]>Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»]]> від 23.09.1999 № 1105-XIV допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100% середньої заробітної плати працюючим жінкам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі – Фонд) за весь період відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами.

Право на отримання матеріального забезпечення від Фонду має кожна застрахована особа у разі настання страхового випадку в період роботи. Застрахованою є особа, що сплачує та/або за яку сплачується ЄСВ, тобто кожна працевлаштована особа або фізична особа-підприємець.

Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (паперовий або електронний), що видається лікувально-профілактичним закладом, у якому застрахована особа перебуває на обліку.

Механізм отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду

Для отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду отриманий листок непрацездатності необхідно передати роботодавцю не пізніше 12 календарних місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами. У разі роботи за сумісництвом надається копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування, що створюється на кожному підприємстві, в установі чи організації будь-якої форми власності, приймає рішення про призначення допомоги по вагітності та пологах. Діяльність комісії із соціального страхування регулюється ]]>Положенням про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженим постановою правління Фонду від 19.07.2018 № 13.]]>

Документи для призначення допомоги по вагітності та пологах розглядаються комісією із соціального страхування (уповноваженим) підприємства не пізніше десяти днів з дня їх надходження.

Протокол засідання комісії із соціального страхування або рішення уповноваженого передаються бухгалтеру підприємства разом із листком непрацездатності, на підставі чого здійснюється розрахунок суми допомоги по вагітності та пологах, що фінансується Фондом.

Розмір допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та складає 100% середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від загального страхового стажу. При цьому, якщо розрахована середньоденна заробітна плата менше від розміру середньоденної мінімальної заробітної плати, розрахунок провадиться з розміру середньоденної мінімальної заробітної плати на дату настання страхового випадку.  Особам, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку мають стаж менше 6 місяців, розмір допомоги розраховується, виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.

Розрахунок допомоги по вагітності та пологах проводиться відповідно до ]]>Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням]]>, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266. Сума допомоги по вагітності та пологах обчислюється шляхом множення суми середньоденної заробітної плати на кількість днів фактичного перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами.

Зазначимо, з суми допомоги по вагітності та пологах, що надається за рахунок коштів Фонду, податки та внески не утримуються.

Надання матеріального забезпечення застрахованій особі за рахунок коштів Фонду

На підставі здійснених розрахунків роботодавцем заповнюється заява-розрахунок за встановленою формою і передається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем обліку страхувальника.

Матеріальне забезпечення перераховується Фондом на окремий поточний рахунок роботодавця, відкритий у банку для зарахування страхових коштів, не пізніше десяти робочих днів з дня отримання від роботодавця заяви-розрахунку.

Допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі у найближчий після дня призначення допомоги строк, встановлений для виплати заробітної плати.

Надія ГРОМОВА,

начальник відділу страхових виплат  та матеріального забезпечення Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду у Луганській області