Ви тут:

Амброзія полинолиста – небезпечний карантинний бур’ян

Категорія: 
05-06-2018

Через свою виняткову шкодочинність, негативний вплив на здоров’я людей амброзія полинолиста посідає одне з перших місць серед злісних бур’янів.

Амброзія полинолиста - однорічний бур’ян з родини складноцвітих, отримала назву від схожості на рослину полину звичайного, заввишки від 50 см до 2 м.  Розмножується бур’ян тільки насінням – самосівом, яке утворюється у великій кількості. Невеликі рослини продукують 50–3000 насінин, а добре розвинуті можуть давати до 40 тис. Насіння зберігає свою схожість до 40 років і здатне проростати навіть у недозрілій формі.

Амброзію полинолисту з повним правом можна назвати екологічно небезпечним бур’яном. Адже пилок амброзії викликає у людей захворювання – амброзій ний поліноз. В період цвітіння амброзії від цього захворювання страждає величезна кількість населення. У людей втрачається працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очей, з’являється нежить і сльозотеча, чхання, спостерігається підвищення температури, розвивається астма.

Амброзія полинолиста має розтягнутий період сходів. За сприятливих умов сходи її можуть з’являтися впродовж всього вегетаційного періоду. Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані водними потоками (насіння добре тримається в воді, оскільки має повітряний мішок, а поверхня гідрофобна і здатна не розмокати до 2 год.), вітром, птахами, для яких насіння амброзії є кормом, на колесах транспортних засобів, на взутті людей. В нові регіони, віддалені на значні відстані від вже виявлених вогнищ, насіння може потрапити з насіннєвим і продовольчим зерном, розсадою та іншою підкарантинною продукцією.

Шкодочинність амброзії в районах масового поширення винятково велика. Вона складається зі зниження врожайності сільськогосподарських культур, засмічення їх врожаю, погіршення якості кормів, зниження продуктивності пасовищ і негативного впливу на здоров’я людей.

Розвиваючи потужну надземну масу й кореневу систему, амброзія сильно пригнічує культурні рослини та споживає з ґрунту дуже велику кількість поживних речовин. При сильному засміченні посівів амброзією полинолистою врожайність культур різко знижується. Під час збирання врожаю засмічених посівів пізньостиглих культур (соняшник, коноплі, люцерна, насінники овочевих) у нього потрапляє насіння амброзії, відокремити яке досить важко. В таких випадках необхідні додаткові витрати на очищення насіннєвого матеріалу.

Для очищення полів від амброзії полинолистої вирішальне значення мають агротехнічні методи - комплексний підхід до вирощування с/г культур. Густі і добре розвинені посіви озимих сильно пригнічують бур’ян, який гине до цвітіння, особливо при повторних посівах культур. Посіви пізніх просапних культур є джерелами засмічення полів амброзією. На невеликих площах і на присадибних ділянках потрібно проводити механічну боротьбу шляхом ручного прополювання і скошування. Але слід пам’ятати, що після скошування амброзія починає інтенсивно відростати і галузитися, тому скошування необхідно проводити по мірі відростання бур’яну 3-4 рази на літо.

Особливу увагу при боротьбі з амброзією полинолистою слід приділяти необроблюваним землям: смугам відчуження шосейних і залізничних доріг, ліній електропередач, зрошувальним системам, пустирям, вигонам. По можливості, такі землі повинні засіватися багаторічними злаковими травами і їх сумішами з бобовими. Травосуміші утворюють більш щільний травостій і витісняють бур’ян.

Хімічні методи боротьби можна проводити у господарствах на великих площах. Застосовуються препарати, які рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених в Україні».

З кожним роком збільшуються ділянки, що уражені амброзією полинолистою і в нашому місті. Результати спільних рейдів, що проводять фахівці відділу ЦЗ, ЕБ та ОП Сєвєродонецької міської ради та Управління фітосанітарної безпеки Головного Управління Держпродспоживслужби в Луганській області, обговорюються на нарадах з представниками житлових організацій та іншими суб’єктами господарювання.  Проведення робіт працівниками житлових організацій зі знищення амброзії полинолистої значно покращило ситуацію в житлових кварталах, але вздовж доріг навколо міста, навколо міських озер Чисте та Паркове, на ділянках вулиць Сметаніна, Партизанська, Науки, Маяковського, Енергетиків, Донецька, Вілесова, Богдана Ліщини, бульвару Дружби народів,  провулку Агафонова, проспектах Центральний, Хіміків міста Сєвєродонецьк спостерігається зростання площ зараження амброзією.

При виявленні вогнищ амброзії полинолистої необхідно повідомити Головне Управління Держпродспоживслужби в Луганській області м.Сєвєродонецьк, вул.Пивоварова, 2 тел. (+3806452) 6-80-15. 

 

Відділ ЦЗ, ЕБ та ОП міської ради

Управління фітосанітарної безпеки Головного Управління Держпродспоживслужби в Луганській області. 





637